INSIDE PARK

Pięćdziesięcioletnia Przyjaciółka na 32. finał WOŚP

Inside Park SA przekazuje na 32. Finał WOŚP antykwaryczny, liczący 53 lata, numer czasopisma „Przyjaciółka”. Gazeta została znaleziona podczas remontu zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 124 w Toruniu.

Inside Park do deweloper na rynku wtórnym, zajmujący się renowacją kamienic. Jedną z ostatnio oddanych inwestycji był prywatny akademik, który powstał w zabytkowej kamienicy przy ul. Mickiewicza 124 w Toruniu. – Przy usuwaniu jednej z ościeżnic drzwiowych odkryliśmy gazetę używaną dawniej jako uszczelnienie. Była to typowa praktyka zanim pojawiły się nowoczesne piany i kleje. Znaleziona gazeta to Przyjaciółka z 1970 roku. Jej stan zachowania jest zdumiewający, biorąc pod uwagę warunki, w jakich znajdowała się przez pół wieku – mówi Tomasz Laskowski, prezes Inside Park SA.

Spółka planowała początkowo zabezpieczyć numer i wyeksponować go w swoim biurze, ale ostatecznie pracownicy zdecydowali o przekazaniu go na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Licytacja odbędzie się w sztabie w siedzibie Placówki Wychowawczo-Opiekuńczej Młody Las przy ulicy Sienkiewicza 12 w Toruniu. 

O czym pisała Przyjaciółka 13 grudnia 1970 roku w numerze 50? Gazeta przynosiła skrót wydarzeń politycznych z kraju i ze świata, relację z sejmu oraz przepisy na świąteczne ciasta i torty. Zamieszczano kolejne fragmenty Sagi rodu Forsytów Johna Galsworthy’ego oraz Rajskiej jabłoni Poli Gojawiczyńskiej. W gazecie znalazły się także m. in. notatki o wizycie „wybitnej działaczki ruchu kobiecego” NRD Ingi Lange oraz o wynikach ankiety Komisji Kobiet Pracujących przy Centralnej Radzie Związków Zawodowych, przeprowadzonej wśród jedynych żywicielek zatrudnionych w przemyśle chemicznym. Przyjaciółka radziła także, co jakie upominki warto kupić najbliższym na święta. „Wszystkie proponowane przez nas przedmioty znajdują się w dużym wyborze w sklepach handlu detalicznego i w domach towarowych całego kraju” – dodawano… 

Przyjaciółka_50_1970

INSIDE PARK

Sprawdź inne wpisy

INSIDE PARK

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Masz pytania lub chciałbyś wiedzieć więcej?
Zapraszamy do kontaktu.

Inside Park
Prosta 12-14/1,
87-100 Toruń

Inside Park
Prosta 12-14/1, 87-100 Toruń