INSIDE PARK

Łączą nas zabytki

Rewitalizacja społeczna, która dokonuje się po przywróceniu zabytkom ich dawnego piękna, jest głównym celem odnowy starych budynków i inwestowania w nie. Takie wniosek płynie z Forum rewitalizacji, zorganizowanego w Cukrowni Żnin przez grupę Arche.

18 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Zabytków.  Inside Park SA, lider sprzedaży kamienic w Polsce, firma odnawiająca dawne budynki, uczciła to święto na Forum Rewitalizacji, zorganizowanym w Cukrowni Żnin przez grupę Arche. 

Forum nie przypadkiem odbyło się w dawnej cukrowni (dowiedz się więcej o Cukrowni Żnin). Liczący ponad 130 lat obiekt został bowiem poddany spektakularnej rewitalizacji przez spółkę Arche. Spółka stworzyła w nim kompleks wypoczynkowo – hotelowy z kinem, restauracjami, parkiem wodnym, salą zabaw dla dzieci, własnym browarem, kręgielnią, spa i kliniką fizjoterapeutyczną. W kompleksie pracuje 250 osób ze Żnina i okolic, a miejscowa społeczność jest bardzo dumna z obiektu.

W spotkaniu wzięło udział wielu miłośników dawnych budynków. Byli architekci, konserwatorzy zabytków, inwestorzy, właściciele pałaców i dworów, a także ekonomiści mówiący o zasadności inwestowania w zabytki oraz osoby zajmujące się ich remontami i sprzedażą. Wśród gości byli także dawni pracownicy cukrowni, których witano z honorami i którzy opowiadali o strajku w 2004 roku oraz o protestach głodowych w obronie miejsc pracy.

Podczas forum odbyły się między innymi trzy panele dyskusyjne, w których trakcie rozmawiano o tym, jakie wartości przyświecają ratowaniu zabytków. Paneliści byli zgodni: – Rewitalizacja społeczna, która dokonuje się po przywróceniu zabytkom ich dawnego piękna, jest głównym celem odnowy starych budynków i inwestowania w nie. Odnowione zabytki mają żyć, przypominać o historii i cieszyć nas swoim pięknem – mówili.

Władysław Grochowski, prezes Arche SA, zauważył, że zabytki kupuje się często emocjami, a nie tylko analizując kwestie finansowe. – Warto ufać własnej intuicji, ponieważ wartość rewitalizacji nie leży w finansach, lecz w stworzeniu miejsca, które łączy, pomaga i w którym ludzie chcą być – podkreślał.

Flagowymi przykładami grupy Arche w tym zakresie są działalność fundacji Leny Grochowskiej oraz Pracowni Rewitalizacji Mebli. Fundacja niesie pomoc osobom z niepełnosprawnościami, uchodźcom, osobom w kryzysie bezdomności (dowiedz się więcej o fundacji). Rewitalizacją mebli zajmują się natomiast więźniowie Zakładu Karnego w Siedlcach, którzy odnawiają meble odnalezione w zabytkowych obiektach kupowanych przez Arche (dowiedz się więcej o pracowni).

Po jednym z paneli głos zabrała Magda Krzyżanowska, rzeczniczka prasowa Inside Park SA. Magda mówiła o rewitalizacji kamienicy przy ul. Mickiewicza 124 w Toruniu, dokonanej przez Inside Park. Opowiadała o zaangażowaniu w inwestycję lokalnej społeczności oraz o tym, jak fakt wprowadzenia na osiedle młodych ludzi, obcokrajowców, pozytywnie oddziałuje na dotychczasowych mieszkańców. – Otwarcie kamienicy było świętem dzielnicy. Udział w nim wzięli prezydent Torunia, radni osiedlowi, inwestorzy spółki i przede wszystkim mieszkańcy Bydgoskiego Przedmieścia. Potańcówka zorganizowana na podwórku kamienicy przez toruńskiego artystę trwała do nocy i przyciągnęła wielu sąsiadów. Był czas na wspólne rozmowy i poznanie się – opowiadała M. Krzyżanowska.

Rzeczniczka Inside Parku podkreślała również wartość inkluzywnych przestrzeni. Tłumaczyła, że kamienice usytuowane w ścisłych centrach miast również mogą takie być. Opinia ta wywołała rozmowy na temat przystosowania budynków i ich wnętrz do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. – Zabytki są jak starsi ludzie – mówił Tomasz Karpowicz, członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Architektów Polskich. – Możemy ich szanować, opiekować się nimi oraz korzystać z ich wiedzy i doświadczenia, a możemy też przechodzić obok nich, nie dostrzegając ich istnienia.

Podczas forum grupa Arche przedstawiła dwie ważne inicjatywy dla osób zajmujących się zabytkami. Pierwszą z tych inicjatyw był list otwarty pt. Pozwólcie nam ratować zabytki, skierowany do rządzących. List został opublikowany 18 kwietnia, w Międzynarodowym Dniu Zabytków, w dzienniku Rzeczpospolita. Uczestnicy forum mogli składać podpisy pod kopią listu. Dokument w imieniu Inside Parku podpisała rzeczniczka spółki.

Zapoznaj się z listem Władysława Grochowskiego

Drugą inicjatywą było zapoczątkowanie prac nad nowelizacją ustawy o kompleksowym ratowaniu zabytków. Prezes Grochowski zaapelował o wsparcie tego pomysłu. Uczestnicy forum podziękowali za podjęcie prac i zapewnili, że Arche to wsparcie otrzyma.

Zdjęcia pochodzą z profilu facebookowego Grupy Arche. Robiła je też M. Krzyżanowska.

INSIDE PARK

Sprawdź inne wpisy

INSIDE PARK

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Masz pytania lub chciałbyś wiedzieć więcej?
Zapraszamy do kontaktu.

Inside Park
Prosta 12-14/1,
87-100 Toruń

Inside Park
Prosta 12-14/1, 87-100 Toruń