INSIDE PARK

Jak bezpieczny kredyt 2% zmienia rynek nieruchomości w Toruniu

Komentarz Tomasza Laskowskiego, prezesa zarządu Inside Parku.

3 lipca br. wystartował rządowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego – Bezpieczny kredyt 2%. Już dziś widzimy, że w znaczący sposób zmienia on rynek nieruchomości w Polsce, w tym także w Toruniu.

Minusy

Tym, co widać na pierwszy rzut oka, jest niestety wzrost cen mieszkań. Deweloperzy, słusznie przewidując ogromne zainteresowanie programem, podnieśli ceny za metr kwadratowy. Jeszcze przed wejściem w życie tego instrumentu ostrzegaliśmy jako branża, że znajdą się firmy, które mogą chcieć wzbogacić się szybko i prosto w ten sposób. Według moich obserwacji ceny mieszkań w Toruniu tak na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, wzrosły od 2 do nawet 8%. Znam skrajne przypadki, w których cena mieszkań wywindowała z 720 tys. z początku lipca do 799 tys. po uruchomieniu dopłat. Za kredyt 2 proc. można kupić mieszkanie warte do 800 tys. zł, dlatego podwyżki sięgają tego progu.

Nie pochwalam tego typu praktyk, ale jednocześnie jako poniekąd rozumiem te działania. Uważam, że to rynek powinien kształtować ceny nieruchomości i jakakolwiek ingerencja państwa w tę czy inną branżę może się niestety skończyć destabilizacją cen. Są w Polsce ludzie zamożni, których stać na mieszkanie za milion złotych, a są i tacy, którzy szukają pierwszego lokum za jedną trzecią tej ceny. Teraz jest trudniej o zróżnicowanie cenowe, zwłaszcza na rynku wtórnym. W konsekwencji, zamożnym nadal jest prościej kupić mieszkanie.

Plusy

Jako deweloper dostrzegam jednak i pozytywy programu. Obserwuję znaczący wzrost zainteresowania mieszkaniami w kamienicach, które sprzedaje Inside Park. Dotąd lokum w zabytkowym budynku rzadko było wybierane na pierwsze mieszkanie. Kupowali je najczęściej ludzie dojrzalsi, którym odpowiada lokalizacja w centrach miast, z dala od placów zabaw i boisk. Młodzi ludzie, zwłaszcza z małymi dziećmi, poszukiwali innych miejsc. Tymczasem trend się pomału zmienia. Sprzedaliśmy już jedno mieszkanie w kamienicy ludziom młodym w ramach kredytu 2%. Prowadzimy też rozmowy o sprzedaży kolejnych lokali. Są one już zaawansowane. Chciałbym, aby ten trend się utrzymał.

Co mówią badania

W badaniach nad zainteresowaniem kredytem 2%, które prowadził Inside Park, udział wzięło ponad sto osób. Aż 90 procent z nich to osoby poniżej 45 roku życia. To pokazuje ogromne zainteresowanie potencjalnych beneficjentów programu także wśród mieszkańców naszego miasta. To dla mnie zrozumiałe. Przy otrzymaniu kredytu na maksymalne 800 tysięcy złotych można kupić przynajmniej 90% mieszkań znajdujących się obecnie na toruńskim rynku wtórnym i pierwotnym. W metropoliach jest dużo drożej. Cieszmy się, że mieszkamy w mieście przyjaznym cenowo pod tym względem.

INSIDE PARK

Sprawdź inne wpisy

INSIDE PARK

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Masz pytania lub chciałbyś wiedzieć więcej?
Zapraszamy do kontaktu.

Inside Park
Prosta 12-14/1,
87-100 Toruń

Inside Park
Prosta 12-14/1, 87-100 Toruń